Fırın Bilgileri

Fırında kaç çeşit pişirme bölgesi vardır?

Besinlerin fişirilmesinde iki ana fırın konumu vardır.

a. fırınlama :    Yiyecekler, gazlı yanıcılar, elektrikli rezistanslar, turbofan ve rezistans yardımıyla, fırın içinde oluşan sıcak havanın eşit dağılımı ile pişirilirler.

b. Izgara  :   Sadece ızgara blülörü ve rezistansı kullanılarak, yiyeceklere üstten verilen direkt ısı ile yapılır. Yiyeceklerin altının da kızarması için, belirli bir süre sonra yiyeceklerin çevrilmesi gerekebilir.

Çift bölmeli fırın

Birbirinde bağımsız, iki ayrı fırın bölmesi vardır.  Tek bölme kullanıldığında, daha küçük bir hacim ısıtıldığından enerji tasarrufu sağlar. Farklı fonksiyonlara sahip alt ve üst bölümlerde, aynı anda iki yemek hazırlayabilirsiniz.

Gazlı Fırın

Fırın kısmı tüpgaz veya doğalgaz ile çalışır. Fırın kısmı içerisinde alt ve üst gazlı yanıcılar mevcuttur. Alt yanıcı, sacın altında olduğundan görülmez.

Statik Fırın

Fırın kısmının tamamı elektrikle çalışır. Üstte iç içe rezistans, altta da fırın rezistansı vardır. alt ve üst dış rezistanslar çalıştırılarak fırınlama, yalnız üst iç rezistans çalıştırılarak da ızgara yapılır.

Turbo Fırın

Fırın kısmının tamamı elektrikle çalışır. Fırın kısmı içinde, arka duvarda turbo fan ve rezistansı vardır. Isıtılan hava, turbo fan vasıtasıyla, tepsilerin arasında eşit olarak dolaştırılarak pişirme sağlanır.

Multifonksiyon fırın

Bu fırın, statik ve turbo fırın özelliklerinin birleştirilmiş şeklidir. İsteğe bağlı olarak farklı ısıtma türlerinde pişirme olanağı sağlar.  Fırın kısmı içerisinde, turbo fan ve rezistans ; ayrıca üstte, iç içe çift rezistans, altta da fırın rezistansı vardır.

Elektroturbo fırın

Üst ve alt rezistanslar vasıtasıyla ısıtılan havanın, turbo fan vasıtasıyla, fırın içine eşit olarak dağılımı sağlanır. Pişirilecek yiyeceğe uygun olarak, fanlı ya da fansız çalıştırılabilir.

Gaz emniyeti nedir?

Üst yanıcılarda sıvı taşması sonucu meydana gelebilecek sönmeler ve çocukların gaz musluklarını rastgele açmaları sonucu gaz kaçağını önlemek amacı ile, her yanıcı için gaz kesici emniyet tertibatı kullanılır. Gaz emniyet tertibatı, düğmelerinin çevrilmesiyle birlikte devreye girer. Herhangi bir sebeple ocaktaki veya fırın içerisindeki alev söndüğünde, birkaç saniye içerisinde, gaz akışını otomatik olarak keser.

Fırın kısmında ön ısıtma yapılması gerekli midir?

Evet gereklidir. Hazırladığınız yemeği fırına vermeden önce,  uygun olan sıcaklığa ayarlayarak, yaklaşık 10 dakika ön ısıtma yapılması ; fırınının istenilen sıcaklığa ulaşmasını sağlayacak ve yemeğin tüm yüzeylerinin, eşit olarak pişmesi için gerekli ortamı yaratacaktır.

Hangi fırınlarda aynı anda üç tepsi ile farklı yemekler pişirilebilir ?

Gazlı ve statik fırınlarda, aynı anda yalnızca tek tepsi ile yemek pişirilebilir.

Turbo ve multifonksiyon fırınlarda, 3 tepside aynı anda yemek pişirilmesi mümkündür.

Genellikle aynı anda tek tepside tek çeşit yemek yapılması öngörülmektedir.

Fırın, yemeğinin altı ve üstünü nasıl eşit pişirilir?

Her yiyeceğin pişme sıcaklığı ve süresi farklı olduğundan, pişirme sırasında, kullanma kılavuzunda önerildiği gibi, tepsileri uygun raflara yerleştirerek, uygun pişirme süresini seçiniz. Bazı yiyeceklerin altının ve üstünün eşit pişmesi için rafı değiştirmeniz gerekebilir.  Fırın kapağı açıldığında ısı kaybı olur. Bu da pişirme ortamını bozar. Pişme süresi boyunca fırın kapağı mümkün olduğunca açılmamalıdır. Özellikle kabarma gerektiren hamur işlerinde (kek vb.) yüzeyin kızarma miktarını görebilmek amacıyla, fırın kapağının sadece pişme süresinin bitimine yakın açılması uygun olur.

Elektrikli ocak nasıl çalışır?

Eğer fırınınız saatli ise, saat ayarı yapmadan önce elektrik ocağı çalışmayacaktır. Saatli fırınlarda elektrik ocağını, belli bir saatte ısıtmaya başlaması için programlayabilirsiniz.

Fırın saati nedir? ne işe yarar, kaç çeşit saat vardır ?

Fırınınızı kullanmaya başlamadan önce saatini ayarlamanız gerekmektedir. Aksi takdirde fırınınız çalışmaz. Saat, pişirme süresini ayarlama ve alarm amacıyla kullanabilirsiniz. Pişirme sırasında saat ile tam otomatik programlama, yarı otomatik programlama ve programsız pişirme yapabilirsiniz.

Tam otomatik programlama  :   Örneğin yemeğinizin akşam 20:00’de hazır olmasını ve 2 saat pişirme yapılmasını istiyorsanız ; pişirme bitiş saatini 20:00 ve pişirme süresini 2 saat olarak ayarladığınız da fırın 18:00’de, pişirmeye başlayacak ve saat 20:00’de, yani istenilen saatte kendiliğinde kapanacaktır.

Yarı otomatik programlama :   Örneğin o anda saat 16:00 ise fırın bu programlama yöntemi ile hemen çalışmaya başlayacak ve 2 saatlik pişirme süresi sonunda, yani saat 18:00’de, kendiliğinden kapanacaktır.

Programsız (Manuel) pişirme :     Fırın saatine herhangi bir bitiş saati ve pişirme süresi tanıtmaksızın, saatin devre dışı bırakıldığı bir yöntemdir. Saat ” auto” konumuna getirildiği zaman, pişirme işlemi başlatılacaktır. İstenilen süre bitiminde, ısıtıcı kumanda düğmesi sıfır konumuna getirilerek pişirme işlemi bitirilecektir.

Otomatik ateşleme nedir?

Ateşleme için ayrı bir çakmak düğmesi yoktur. Ocak düğmelerini, ileri bastırarak çevirdiğinizde, ocaklar kendiliğinden yanacaktır.

Fırın alt bölmesi hangi amaçla kullanılır?

Sıcak yemeği bekletmek için kullanılır. Daha önce hazırladığınız bir yemeği, fırınınızda başka bir yemek pişirdiğiniz sırada, bu bölmede sıcak tutabilirsiniz.

One Comment

  1. ibrahim dedi ki:

    inanılmaz başarılı buldum.diğer pişirme grupları ile ilgili birşey olduğunda da yorum yapmanızı hatta direk mail adresime geçerek yorum yapmanızı rica ederim.

    Saygılarımla

Yorum Yapın

You must be logged in to post a comment.