Hamilelikte istenmeyen tüylerden kurtulma yöntemleri

Hamilelikte Epilasyon yapılırmı ?

Hamilelik sırasında istenmeyen tüylerden kurtulmak için hangi yöntemleru uygulanmaktadır ?

Hamilelikte İğneli epilasyon, lazer epilasyon, ağda, tüy dökücü kremler ya da jilet gibi yöntemlerin sakıncaları var mıdır?

Hamilelikte hormon değişimleri karın ve meme başı etrafında tüylenmeye ve diğer istenmeyen tüylerde artışa neden olabilir. Hamilelik nedeniyle karın ya da meme başında oluşan tüyleri cımbız ya da jilet ile almazsanız, bunlar genellikle doğum sonrasında kendiliğinden dökülür.

Gebelikte istenmeyen tüyler ile ilgili epilasyon amaçlı çözümler için uygulanan bazı yöntemlerin ise çeşitli sakıncaları olabilmekte ya da bazı noktalara dikkat edilmesi gerekmektedir.

İğneli epilasyon: Elektroliz

Hamilelik sırasında elektroliz yönteminin güvenilirliğini ortaya koyan araştırmalar mevcut değildir. Fetus üzerindeki etkileri konusunda yeterince bilgi olmayışı nedeniyle uzmanlar hamilelik döneminde elektroliz yönteminden uzak durulmasını tavsiye ediyorlar. İğneli epilasyonda termoliz ve galvanik olmak üzere iki tür akım kullanılır. Termoliz diaterm, radyo dalgası, kısa dalga veya yüksek frekans olarak da adlandırılabilir. Galvanik elektroliz yönteminde kişi ile cihaz arasında bir elektrik akımı dolaştırılır Bu yöntem hakkında hamilelikte kesin olarak güvenilir bir metod olduğuna dair bilimsel kanıtlar bulunmadığından hamilelikte kullanılmaması tavsiye edilmemektedir.

Her durumda iğneli epilasyon uygulamasına başvurmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalı ve onun tavsiyeleri doğrultusunda hareket etmelisiniz.

Hamilelikte Lazer epilasyon

Lazer epilasyonda tüydeki koyu renk pigmentler hedeflenerek kıl foliküllerinin hasarlandırılması hedeflenir.Hamilelik sırasında lazer epilasyonun kesin olarak güvenliğini değerlendiren yeterli bilimsel çalışma mevcut değildir. Dolayısıyla, fetus üzerindeki etkileri konusunda yeterince bilgi olmayışı nedeniyle hamilelik döneminde lazer epilasyon yönteminden de uzak durulması ve gebelik dönemi geçtikten sonra lazer epilasyon uygulaması yapılması uygun olacaktır.

Hamilelikte klasik Ağda ile epilasyon

Hamilelik sırasında cildiniz ağdaya değişen hormonal değişikliklere bağlı olarak cildin vereceği tepkiler açısındanda eskisinden daha farklı reaksiyon gösterebilir. Hamilelikte cilt çok daha hassas olabileceği için ağda öncesi ve sonrasında enfeksiyondan korunmak için antiseptik solüsyon kullanılması ciltte enfeksiyon oluşum riskini azaltacaktır.. Ayrıca enfeksiyon oluşmasının önlenmesine, tahriş ve kızarıklığın azaltılmasına da yardımcı olabilir.Gebelikte ağda ile epilasyon düşünülüyorsa ortamın ve kullanılan malzemelerin sterilizasyonu sorun yaşamanızı önleyecektir, sterilizasyon ve dezenfeksiyon bu tür uygulamalarda zaten her zaman önemle dikkat edilmesi gerekli bir konudur.

Kadınlar genellikle ağdayı tüy dökücü kremler veya jilete kıyasla daha uygun ve rahat bulmaktadır. Genel olarak ağdanın hamilelikle ilgili sakıncaları bulunmasa da, sizin hamileliğinize özel bazı durumlar nedeniyle ağda yaptırmaktan kaçınmanız gerekli olabileceğinden, öncelikle doktorunuza danışmanız en doğrusu olacaktır.

Gebelikte Tüy Dökücü Kremler

Tüy dökücü kremlerin içerdikleri kimyasal maddeler nedeniyle hamilelikte kullanımı yönünde bir isteğiniz olursa kesinlikle doktorunuza danışmadan kullanmayınız çünkü gebelikte içeriğini bilmediğiniz kimyasal karışımlar içeren ilaç ve benzeri kimyasalların gebelik üzerine olumsuz etkileri olabilir…
Doktorunuza danışarak tüy dökücü krem kullanmaya karar vermeniz durumunda, her tür kozmetik üründe olduğu gibi, tüy dökücü kremlerde de cildinizin nasıl bir reaksiyon vereceğini görmek için önce cildinizin küçük bir bölümünde deneme yapmalısınız. Kural olarak gebelikte doktorunuz izin vermediği sürece hiçbir şekilde hertürlü ilaç ve benzeri maddelerin kullanımı uygun değildir.

Jilet :

Hamilelik sırasında uygulaması rahat yöntem olmasa da, jilet her zaman ucuz ve kolay bir seçenektir. Jilet kullanmaya karar verdiyseniz, eşinizin yardımını almanız gerekli olabilir. Ancak bu tür bir uygulama yapmaya karar verdiğinizde vucudunuza herhangi bir zarar gelmemesi için gerekli önlemleri alınız

Yorum Yapın

You must be logged in to post a comment.