Peynirin besin değeri

Peynirin Kalori Değeri
Peynir, yüksek kalorili bir gıda maddesidir. Peynirdeki kalori değerlerini oluşturan en önemli besin öğeleri yağ ve proteindir. Peynirdeki yağ oranı arttıkça kalori değeri de artar. Yağ ve protein miktarına göre değişmekle birlikte tam yağlı sert tip peynirlerin 100 gramında; 400 – 440 kalori, tam yağlı yarı sert 100 gram peynirde; 350 – 400 kalori ve aynı miktar az yağlı peynir çeşitlerinde ise 100 – 350 kalori vardır.

Peynirde Kolestrol
Peynirde kolesterol oranı oldukça düşüktür. Peynirdeki yağ oranına bağlı olarak değişmekle birlikte 100 gram peynirde 0 – 100 mg. arası kolesterol bulunur. Peynir, toplam kolesterol alımında %3 – %4’lük gibi düşük bir paya sahiptir.

Peynirde Protein
Biyolojik değeri yüksek proteinlerinden dolayı peynirin besleyici değeri yüksektir. Peynirde, süt proteinlerinden kazein proteini bulunur. Günlük protein alım ihtiyacı yaşa vücut ağırlığına göre değişkenlik göstermekle birlikte 100 gram yumuşak tip peynir, günlük protein ihtiyacının %30 – %40’ını; sert tip peynirler de %40 – %50’sini karşılayabilmektedir.

Peynirde Vitaminler
Peynirde, yağda çözünen vitaminlerden A-D-E-K vitaminleri bulunmaktadır. Konsantrasyonları peynirin yağ miktarına bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Tam yağlı peynirdeki A vitamini’nin %80 – %85’i peynire geçmektedir. Bu nedenle peynir A vitamini bakımından önemli bir kaynaktır. B vitamini kompleksleri bakımından da zengin içeriği sebebiyle peynir önemli bir kaynak durumundadır.

Peynirde Süt Şekeri (Laktoz) ve Laktik Asit
Peynirde laktoz çok düşük konsantrasyonda bulunur. Yok denecek kadar azdır. Çünkü peynir üretimi esnasında peynir altı suyuna geçen laktozdan kalan miktarı da olgunlaşma sırasında laktik aside dönüşmektedir. Bu nedenle olgun peynir diyabetikler ve laktoza karşı alerjisi olanlar için idealdir.

Peynirde Mineral Maddeler
Peynirde mineral maddelerden Kalsiyum (Ca), Magnezyum (Mg), Fosfor (P), Sodyum Klorür (NaCl) tuzu mineralleri bulunmaktadır. Kalsiyum ve Fosfor önemli bir yere sahiptir. Sütte olduğu gibi peynirdeki kalsiyumun da vücut tarafında kullanım oranı hayli yüksektir. 100 gram yumuşak tip peynirden vücudun günlük kalsiyum ihtiyacının %50 ‘si sert tip peynirden ise tamamı karşılanabilmektedir.

Peynirde Süt Yağı
Süt yağı peynirde hoş koku ve kalitesini arttırması nedeniyle önem taşımaktadır. Süt yağı oranı arttıkça peynirde daha iyi bir hoş koku gelişimi sağlanır. Ayrıca süt yağının sindirilebilirliği çok yüksektir. Sindirilebilirlik, peynir çeşidine göre %88 – %94 arasında değişmektedir.

http://www.dogrulukezine.com/

Yorum Yapın

You must be logged in to post a comment.